Program

**Please note: Program is subject to change

Monday 18th March 2019

Bus arrives 
12:00 PM
Lunch 
12:50PM - 1:50PM Semillon 2 & 3

Session 1: Cell and tissue imaging

1:50PM - 3:40PM Semillon 1
Chairs: Fred Meunier and Liz Hinde

Presenters:

Paul Timpson
Merja Joensuu
TBC
Rafael Carazo Salas
TBC

Afternoon Tea
3:40PM - 4:00PM Semillon 2 & 3

Session 2: Cell and developmental biology of disease

4:00PM - 5:50PM Semillon 1
Chairs:  Helen Abud and Kieren Harvey 

Presenters: 

Jacky Goetz
Barry Thompson
TBC
TBC
TBC

Short Break
5:50PM - 6:00PM

Session 3: Keith Stanley Lecture Plenary 1

6:00PM - 7:00PM Semillon 1
Chair: Jo Bowles

Presenter: 

Hiroshi Hamada

Dinner
7:00PM - 8:30PM Pergola
Poster and Trade Display 
8:30PM - 10:00PM Semillon 2 & 3

 

Tuesday 19th March 2019

Session 4: Development

8:30AM - 10:20AM Semillon 1
Chairs: Kelly Smith and Ruth Arkell

Presenters: 

Amitabha Bandyopadhyay
TBC
Vicki Metzis
TBC
TBC

Morning Tea
10:20AM - 11:00AM Semillon 2 & 3

Session 5: Membrane-less organelles and molecular self-assembly

11:00AM - 12:50PM Semillon 1
Chairs: Danny Hatters and Archa Fox

Presenters: 

Charlie Bond
Kate Stacey
Fionna Loughlin
TBC
TBC

Lunch
12:50PM - 1:50PM Semillon 2 & 3

Session 6: Signalling

1:50PM - 3:40PM Semillon 1
Chairs: James Burchfield and Christina Mitchell

Presenters: 

Eugenia Piddini
Lan Nguyen
David Croucher
TBC
TBC

Afternoon Tea
3:40PM - 4:00PM Semillon 2 & 3

Session 7: Cell death and inflammation

4:00PM - 5:50PM Semillon 1
Chairs: Kate Lawlor and Matt Sweet

Presenters: 

Si Ming Man
Kate Lawlor
James Murphy
Mercedes Monteleone
TBC

Short Break 
5:50PM - 6:00PM

Session 8: EMBO Plenary 2

6:00PM - 7:00PM Semillon 1
Chair: Alpha Yap

Presenter: 

Stephan Grill 

Dinner 
7:00PM - 8:30PM 1st Tee
Poster and Trade Display 
8:30PM - 10:00PM Semillon 2 & 3

 

Wednesday 20th March 2019

Session 9: Trafficking

8:30AM - 10:20AM Semillon 1
Chairs: Paul Gleeson and Justine Mintern

Presenters: 

Elizabeth Hartland
Victor Anggono
Jenny Stow
Justine Mintern
TBC

Morning Tea
10:20AM - 11:00AM Semillon 2 & 3

Session 10: Tissue morphogenesis

11:00AM - 12:50PM Semillon 1
Chairs: Ian Smyth and Emma Gordon

Presenters: 

Alberto Roselló-Díez
Natasha Harvey
Alex Combes
TBC
TBC

Lunch
12:50PM - 1:50PM Semillon 2 & 3

Session 11: Mitochondria

1:50PM - 3:40PM Semillon 1
Chairs: Mike Ryan and Aleksandra Filipovska

Presenters: 

Speaker sponsored by EMBO YIA logo

EMBO YI: Ana Garcia-Saez   
Steven Zuryn
Oliver Rackham
Nicole La Gruta
TBC

Wine Tasting and Dinner Experience (offsite wineries)
4:00PM onwards

 

Thursday 21st March 2019

Session 12: Cell polarity and cell-cell contacts

8:30AM - 10:20AM Semillon 1
Chairs: Guillermo Gomez and Sam Stehbens

Presenters: 

Maté Biro
Jennifer Zenker
Hayden Homer
TBC
TBC

Morning Tea
10:20AM - 11:00AM Semillon 2 & 3

Session 13: Cellular and molecular structure

11:00AM - 12:50PM Semillon 1
Chairs: Leann Tilley and Brett Collins

Presenters: 

Sara Sandin
Wai-Hong Tham
Tom Hall
TBC
TBC

Lunch
12:50PM - 1:50PM Semillon 2 & 3

Session 14: Post-translational modification and regulation of signal transduction

1:50PM - 3:40PM Semillon 1
Chairs: Yeesim Khew-Goodall and James Murphy

Presenters: 

David Komander
Nikki Verrills
Peter Mace
TBC
TBC

Afternoon Tea
3:40PM - 4:00PM Semillon 2 & 3

Session 15: Autophagy and lysosomal biology

4:00PM - 5:50PM Semillon 1
Chairs: Mike Lazarou and Pirjo Apaja

Presenters: 

Sharad Kumar
Meagan McGrath
Rob Yang
TBC
TBC

Short Break
5:50PM - 6:00PM Semillon 2 & 3

Session 16: Georgina Sweet Plenary 5

6:00PM - 7:00PM Semillon 1
Chair: Jenny Stow

Presenter: 

Sharon Tooze

Speaker sponsored by: Logo GS

Conference Dinner - Taste of the World
7:00PM - 8:30PM

 

Friday 22nd March 2019

Bus departs
10:00 AM